Nevidiaci nesedia len doma

Nedávno som hral na klavíri počas výstavy obrazov. Pristavila sa pri mne jedna pani a spýtala sa ma, či bývam v ústave. Táto malá epizóda ma inšpirovala k tomu, aby som napísal čosi o tom, čo vlastne „tí slepci celé dni robia“. Najprv objasním, že bývame podľa možností. Niekto s rodičmi, niekto sám, niekto už má vlastnú rodinu, dokonca deti. Niektorí byt splácajú a niektorí platia nájom. V tomto smere nijako nezaostávame za súčasnou spoločnosťou. Dokonca, mnohí z nás majú to šťastie, že môžu chodiť do práce. Moja stará mama sa ma kedysi pýtala, načo toľko študujem. Vraj by mi bolo lepšie doma. Aj nevidiaci majú potrebu sebarealizácie. Mnohé zamestnania dnes môžeme robiť aj vďaka tomu, že sa rozvíja výpočtová technika. Urobil som si osobný zoznam nevidiacich a slabozrakých ľudí z môjho okolia a v nasledujúcich riadkoch sa dočítate, čo všetko robia.

Novinár, redaktor

Začnem od seba. Pracujem ako moderátor a redaktor v rádiu. Je pravda, že ma nikdy nepošlú komentovať športový zápas. Ešte stále je ale dosť vecí, ktoré robiť môžem. Mal som napríklad aj sluchovo postihnutých hostí. Nevidiacich redaktorov máme ale na slovensku viacero. Dvaja pracujú pre RTVS, ďalší v Slovenskej knižnici pre nevidiacich.
Ondrej Rosík s mikrofónom v ruke. nahráva rozhovor.

Klavirista, hudobník, spevák, učiteľ hudby

Nikoho asi neprekvapí, že medzi nevidiacimi je veľká skupina hudobníkov. Niektorí hrávajú príležitostne vo voľnom čase, mnohí sa ale hudbou aj živia. Kamarátka v Humennom vyučuje na základnej umeleckej škole. Noty si prepisuje do Braillovho notopisu buď tak, že jej ich nadiktuje asistent, alebo pomôže počítač. Ďalší môj kamarát z Nitry hráva na svadbách. Mladomanželom zahrá na klavíri pri fotení alebo tónmi klavíra spríjemní svadobnú večeru. Piesne sa učí len podľa sluchu, prípadne z návodov na Youtube. Takže ak hľadáte klaviristu na svadbu, skúste Pianista.sk

Prekladateľ, korektor, učiteľ angličtiny

Všetky tieto povolania môže robiť aj nevidiaci. Na to, aby zvládol štylisticky a gramaticky opraviť text, potrebuje okrem vedomostí len špeciálne vybavený počítač s hlasovým výstupom, prípadne Braillovským riadkom. Kým hlasový výstup text prečíta hlasom, na riadku si ho môže prečítať v Braillovom písme a tak odhaliť aj ý v nominatíve množného čísla prídavných mien. Niektorí moji nevidiaci kamaráti prekladajú texty z alebo do angličtiny. Jedna dokonca vyučuje v internetovej jazykovej škole.

Programátor, systémový administrátor

Už som hovoril o počítačoch. Aj medzi nevidiacimi sa nájdu takí, ktorí sú informatikou posadnutí. Štefan Kiss z nových zámkov spolu so synom programujú hry pre nevidiacich. Peter v Ružomberku zas vyvíja COrvus, špeciálny software pre Android. Iný kamarát donedávna pracoval vo firme, ktorá poskytuje internetové pripojenie, webhosting a iné podobné služby. Ďalší kamarát na východe slovenska robí z domu systémového admina.

Športovec

nejde asi o zamestnanie v pravom slova zmysle. Športovci sa však nájdu aj medzi nevidiacimi. Slovensko pravidelne na lyžiach reprezentujú Marek Kubačka a Jakub Krako.

Masér

toto povolanie som si zámerne nechal nakoniec, keďže nejakého nevidiaceho maséra pozná asi dosť ľudí. Mnoho masérov pracuje v rehabilitačných strediskách. Jeden napríklad v Bratislave dobrovoľne masíroval v útulku ľudí bez domova. Iná kamarátka si spravila vlastný masážny salón. Takže masérstvo moderné povolania celkom nevytlačili.

Záver

Určite som na tomto mieste nevymenoval všetky povolania, ktoré v súčasnosti nevidiaci môžu vykonávať. Rovnako ako medzi vidiacimi, aj medzi nami je veľa húževnatých, dosť lenivých a dosť takých, ktorím sa prácu jednoducho nedarí nájsť. Zamestnávatelia často netušia, aké možnosti dnes zrakovo postihnutý majú.

Tento obsah bol zaradený v nevidiaci. Zálohujte si trvalý odkaz.

2 reakcie na Nevidiaci nesedia len doma

  1. Ivan Kmeť povedal:

    Áno,je to pravda.Mnohí z nás,tzv zdravých ľudí (podľa odborníkov nik nieje zdravý,len nekvalitne vyšetrený) ani netušia,čím všetkým sa ľudia s hendykepom zaoberajú. Ja sám poznám viacerých,nielen zrakovo,alebo sluchovo postihnutých, ľudí,ktorí sú častokrát oveľa aktívnejší, ako my, ktorí máme to šťastie môcť byť relatívne zdraví. Dokonca som s takýmito ľuďmi spolupracoval.A veľkou výhodou týchto ľudí je,že sa nenechajú rozptylovať práve tými rušivými vnemmi,ktoré nemajú možnosť použiť a ktoré sú nám častokrát na príťaž a práve kôli nim sa nevieme sústrediť na to,čo by malo byť v živote pre nás dôležité!!!

    • Eka Balašková povedal:

      Vy, „zdraví“ ľudia si môžete povedať, že čo ja viem „dnes sa mi na tomto nechce tak zamakať ako by som mal/potreboval“ a tak to môžete trošku „odfláknuť. Lenže človek-zrakáč (prípadne inak handicapovaný) aby presvedčil musí makať na 150 % – a to nehovorím len o pracovnom procese, to hovorím aj o trebárs obyčajnej práci v domácnosti. Ak napríklad zle povysáva koberec vidiaci človek tak si poviete, že asi nemal čas. Ak zle povysáva zrakáč, tak väčšina ľudí si povie „veď čo môžem čakať, keď na to nevidí“ a to za týmto postojom nehľadám nijaký úmysel, lebo tam určite nie je.

Nie je možné pridávať komentáre.