Počítač prehovoril mojim hlasom – teraz však Hesky Česky

Približne pred rokom som publikoval text o tom, ako sme si s manželkou Ivkou vyrobili rečový syntetizátor z našich hlasov. Ten vedel hovoriť len anglicky. Doba odvtedy pokročila. Služba Lilebird sa transformovala a dnes vlastne ani neviem, či by sa ten hlas ešte dal použiť. Začiatkom tohto roka ale spoločnosť Acapela sprístupnila svoj nástroj na tvorbu hlasov. Presnejšie, dostupné to bolo už dávno, ale začiatkom tohto roka pribudla do zoznamu podporovaných jazykov aj Čeština. A tak sme si to skúsili opäť. Acapela je pomerne známa firma, minimálne medzi nevidiacimi. Stoja za českým hlasom Eliška. Služba My own voice je určená pre ľudí, ktorým hrozí strata hlasu. Napríklad v dôsledku rakoviny, ALS alebo podobnej choroby. Idea je taká, že si svoj hlas nahrajú, uložia do tzv. banky a po strate hlasu budú text písať a počítač bude hovoriť ich hlasom.

Postup v skratke

 • Vyplnili sme formulár na Stránke Acapela.
 • Počkali sme na schválenie (trvalo necelých 24 hodín)
 • Zapojili sme mikrofón, spustili prehliadač a išlo sa na vec.

Systém vám postupne ukazuje a ak chcete tak aj predčíta vety v Češtine. Vetu po zaznení signálu nahráte. Takto treba nahrať 50 viet. Nepodarilo sa mi celkom prísť na to, ako systém obsluhovať s čítačom obrazovky, vo fórach ale nevidiaci hovoria, že sa to dá. Ja som zvolil jednoduchšiu cestu. Obsluhovala to manželka a ja som sa sústredil na načítavanie viet. Tak som mal aj kontrolu, keď som niečo vyslovil nesprávne.

Výsledok

Syntéza bola spracovaná približne do 24 hodín. A výsledok?

A takto znie Ivka:

Texty sme si požičali z Českej používateľskej príručky programu Corvus. Pravda, má to svoje nedostatky. Napríklad obaja z nejakého dôvodu račkujeme. Na koncoch viet sú divné pazvuky. Možno by Pomohlo, ak by sme to nahrali v akusticky upravenej miestnosti. Alebo keby sme namiesto 50 viet použili 30 minút záznamu.

Čo ďalej?

Acapela umožňuje hlas používať online. Do textového políčka zadáte text a vo webovom prehliadači sa prehrá výsledok. Dá sa ale za stovky eur kúpiť verzia, ktorá sa dá použiť v systémoch Windows ako SAPI hlas (napríklad s čítačom obrazovky), prípadne ako hlas pre Android či IOS. Kupovať sa nechystáme, ale ako výsledok nás to pobavilo. Zdá sa, že okolo syntézy reči sa urobil kus práce a aj človek s pomerne lacným vybavením si vie v domácich podmienkach vytvoriť syntetickú verziu vlastného hlasu. Odborníci sa inak už zaoberajú problémami, ktoré časom môžu pri tejto technológii vzniknúť. Napríklad niektoré verzie robotických hlasov sú už veľmi podobné reálnym.

Spoznáte tohto herca

Firma ReadSpeaker ponúka pre firmy možnosť ozvučiť hlasových asistentov, alebo telefónnu ústredňu robotickým hlasom. V ponuke sú aj dva slovenské hlasy. Spoznáte meno herca, ktorého si na to najali?

Tento obsah bol zaradený v nevidiaci, počítače. Zálohujte si trvalý odkaz.

7 reakcií na Počítač prehovoril mojim hlasom – teraz však Hesky Česky

 1. PH2007 povedal:

  Celkom pekné hlasy.

 2. Ondrej Rosík povedal:

  skuska

 3. PH2007 povedal:

  A kde sa komentáre?! Kde sa?!!!

 4. PH2007 povedal:

  Česky to bolo, ale hezky, no nevím, nevím. 🙂

 5. Ondrej povedal:

  Naozaj, pozriem sa na to a skontrolujem, čo sa mohlo stať

 6. Marco Oros povedal:

  Ondro, neviem prečo, ale nefungujú v tomto článku nahrávky. Stlačím tlačidlo prehrať a nič sa nedeje pri všetkých troch nahrávkach. Odstránil si ich?

Nie je možné pridávať komentáre.