Zarobte si vďaka internetu: mikropráca môže pomôcť aj zrakovo postihnutým

Viete prekladať z angličtiny, prepisovať texty z audionahrávok, komponovať hudbu, písať články alebo recenzie na knihy? Viete uháčkovať alebo šiť niečo pekné? Aj medzi zrakovo postihnutými sa nájde mnoho šikovných ľudí. A na internete zas môžete nájsť niekoho, kto bude mať o vašu službu či produkt záujem a za vykonanú prácu zaplatí. Navyše, robíte to vtedy, keď vám to vyhovuje a nikomu nemusíte vešať na nos, že ste nevidiaci. Práve toto umožňuje tzv. mikropráca. Otestoval som najväčší slovenský portál Jaspravim.sk a výsledky sú veľmi dobré.

Ako to funguje?

Vymyslíte si službu alebo viacero služieb, ktoré dokážete robiť. Následne sa zaregistrujete, prihlásite službu alebo produkt a čakáte. Ak niekto bude mať o ponuku záujem, objedná si ju, vy mu službu alebo produkt dodáte a peniaze sa vám odošlú na bankový alebo Paypal účet. Zákazník platí predom a má možnosť v zákonnej lehote prácu reklamovať. Alebo to môžete spraviť aj opačne. Pozriete si ponuky práce a na niektorú z nich sa prihlásite.

Je to prístupné?

Stránku som testoval s čítačom obrazovky NVDA a aktuálnou verziou prehliadača Mozilla Firefox. Pokiaľ zvládate základy práce s internetom, nemali by ste mať problém sa na stránke zorientovať. Odporúčam stránku používať tak, že vo vašom prehliadači menu zobraziť nastavíte žiadny štýl. Tak zaistíte, že sa vám automaticky zobrazia všetky položky v menu a nebudete ich musieť rozbaľovať myšou.

Ako začať?

Najprv sa potrebujeme zaregistrovať. Na hlavnej stránke Jaspravim.sk aktivujeme odkaz registrácia. Následne vyplníme formulár. Je v slovenčine, má popísané prvky, takže si s ním poradíte aj s čítačom obrazovky. Veľké plus je aj to, že nemusíme opisovať kód z obrázka. Ako overenie sa používa jednoduchý matematickí príklad. Po odoslaní formulára dostaneme e-mailom overovací odkaz, ten stačí len potvrdiť.

Skôr, ako pridáte prvú pracovnú ponuku, treba venovať pozornosť profilu. Po prihlásení aktivujeme odkaz editácia konta. Tu opäť vyplníme potrebné údaje. V tejto súvislosti chcem upozorniť na políčka s bankovým účtom. Čítač obrazovky ich číta obrátene. Reálne teda do políčka SWIFT/BIC zadajte číslo vášho bankového účtu v tvare IBAN a do políčka IBAN vložte SWIFT/BIC. Odporúčam tiež nahrať vašu profilovú fotografiu a napísať niečo o sebe. Takisto musíte začiarknuť, že súhlasíte s rámcovou zmluvou (tú si samozrejme prečítajte).

Čo ďalej?

Nadišiel čas pridať produkt alebo službu. Najprv si premyslite, ako službu pomenujete, takisto si pripravte popis služby a inštrukcie pre toho, kto od vás službu bude kupovať. Rovnako je potrebné pripraviť produktovú fotografiu. V tomto bode je najlepšie obrátiť sa na vidiaceho asistenta. Mne sa osvedčilo pracovať so stránkou Flickr.com, kde môžete nájsť obrázky s vhodnou licenciou. Hľadanie na stránke Flickr.com je mimo rozsahu tohto textu, ak by ste s tým potrebovali pomôcť, napíšte mi cez kontakt alebo do komentára. Bez produktovej fotky nebude inzerát schválený.

Ak už máme premyslené, čo chceme robiť, na hlavnej stránke aktivujeme odkaz pridaj službu, alebo pridaj produkt. Ak prepisujete audionahrávky, ide o službu, ak napríklad vyšívate gobelíny, ide o produkt.

Opäť sa ocitáme na stránke s formulárom. Hľadáme nadpis úrovne 2 s textom pridaj inzerát. Postupne vypĺňame formulár. Myslím, že všetky požadované polia sú zrozumiteľné.

Inzerát, ktorý ste odoslali, musia teraz schváliť. Zvyčajne to ide rýchlo a v prípade problémov dostanete e-mail s popisom, čo treba upraviť. Na tomto mieste musím vyzdvihnúť podporu. Pracovníci jaspravim.sk rýchlo a jasne odpovedajú na e-maily.

Inzerát mi už zverejnili, čo môžem urobiť?

Ak už máte schválený inzerát, môžete skúsiť nasledovné:

 • Pozrite si sekciu ponuky práce, či niekto nehľadá presne to, čo ponúkate. Ak áno, stačí aktivovať príslušnú ponuku a záujemcu na váš inzerát upozorniť.
 • zverejnite váš inzerát na sociálnych sieťach.
 • Môžete skúsiť topovať váš inzerát tak, aby sa zobrazoval medzi prvými v príslušnej kategórii. Topovanie je možné zaplatiť, ale za plnenie jednoduchých úloh môžete získať body, ktorými váš inzerát dostanete do popredia, hľadajte odkaz získaj body.

S vašimi zákazníkmi komunikujete cez správy. Na novú správu vás Jaspravim.sk upozorní e-mailom. K vašim správam sa dostanete po potvrdení odkazu správy. Priamo k zoznamu správ skočíte cez nadpis úrovne dva. Celú správu si prečítate tak, že aktivujete odkaz s predmetom správy, zvyčajne ide o názov inzerátu, ktorého sa správa týka.

Ak sa so zákazníkom dohodnete na tom, že mu dodáte produkt alebo službu, môže si ju okamžite objednať a zaplatiť. Vám následne príde e-mail a takisto je možné aktivovať si aj sms notifikácie. Objednávku následne riešite v časti moje predaje. Opäť so zákazníkom komunikujete prostredníctvom textových správ.

Záver

Portál Jaspravim.sk ponúka možnosti aj pre zrakovo postihnutých. Prístupnosť portálu je veľmi dobrá a mne sa už podarilo poskytnúť službu prvému spokojnému zákazníkovi. V tomto článku som sa nevenoval podrobne všetkým možnostiam, ako napríklad ponuka na mieru, úrovne predajcov alebo dodatočné služby, preto odporúčam preštudovať si sekcie Ako to funguje a tiež Často kladené otázky.

Tento obsah bol zaradený v nevidiaci, Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

2 reakcie na Zarobte si vďaka internetu: mikropráca môže pomôcť aj zrakovo postihnutým

 1. Pôžička povedal:

  Dá sa na jaspravim.sk zohnať napríklad aj súkromný investor, ktorý by mi poskytol pôžičku? Potrebovala by som si súrne požičať a objavila som tento článok, ktorý ma nadchol. Ak tam ľudia ponúkajú svoje služby, tak by som si tam mohla podľa vás zadať dopyt o pôžičku?

  • Ondrej Rosík povedal:

   To určite nie a pôžičku by som si ja osobne ani len tak od hocikoho nebral Na to budete musieť ísť jednoznačne do banky.

Nie je možné pridávať komentáre.