Nevidím prekážku: Pozitíva slepoty

Dajú sa na slepote nájsť nejaké pozitíva? V podobnom duchu formuloval nedávno môj kolega novinár otázku pre dve nevidiace hostky. Najprv som ho podozrieval, že potrebuje zaplniť čas. Dlho mi táto otázka vŕtala v hlave, až som dospel k záveru, že čosi pozitívne by sa našlo. Keď sa povie nevidiaci, dokážete automaticky vymenovať mnoho vecí, ktoré takýto človek nevie a nedokáže robiť. Vyrátať pozitíva je už náročnejšie.

Čo všetko nemusíme

Mnoho vecí nevidiaci nemusia robiť práve preto, že to robiť nemôžu. A nehovorím teraz o veciach, ktoré robiť môžu, ale nechce sa im do toho. Napríklad nevidiaci môže športovať (behať, voziť sa na tandemovom bicykli, lyžovať, alebo plávať). Sú ale veci, ku ktorým nevidiaceho nepustia a celkom sa z toho tešíme. Napríklad základná vojenská služba. Nevidiaci generál, to je dobrý námet na voľné pokračovanie Hlavy 22.

Vizuálny smog

Ako nevidiaci som uchránený od plagátov, pútačov, tabúľ a aj od mnohých reklám v televízii. Nákupy nevidiacich sú vo väčšine prípadov racionálne. Nevidiaceho v obchode nezláka dobre umiestnená a geniálne zabalená škatuľa. Okrem toho sú veci, ktoré ma ako nevidiaceho vôbec nevyvedú z rovnováhy. Niektorí hovoria, že nemôžu vidieť krv. Je to presne aj môj prípad a to doslovne.

Neviazaná zábava

Ak sa pred žúrom neviete dohodnúť, kto bude šoférovať a kto piť, my nevidiaci to máme jednoduché. Šoférovať nemôžeme. Tak či tak nás musí niekto odviezť. Odvrátená stránka je, že sa nedá použiť výhovorka som tu autom a niektorí ľudia vám potom nalievajú do nemoty. Takže toto pozitívum treba využívať s mierou. Výhoda toho, že nemám vodičák je aj to, že využívam dopravné prostriedky. Čas, ktorý by som inak musel využiť na sústredené šoférovanie môžem využiť napríklad na písanie tohto článku.

Nepotrebujeme svetlo

niektorí ľudia majú problém čítať v autobuse alebo vo vlaku, lebo im nerobí dobre, keď im písmenká poletujú pred očami. Nevidiaci môžu čítať zvukové knihy, alebo knihy v braillovom písme a to dokonca bez svetla. Ak náhodou večer vypadne prúd a vy ste práve v sprche, budete si musieť zvyknúť na tmu.

Nevadí nám váš neporiadok

na tomto mieste použijem môj obľúbený príbeh s psychiatrom. Telefonicky sme si dohodli stretnutie. Upozornil ma, že nemá upratanú kanceláriu. Až vtedy som ho informoval, že som nevidiaci a s upratovaním si nemusí robiť starosti. Potešilo ho to a ako sa sám priznal, naozaj sa tým viac nezaťažoval. Ak si pozvete na návštevu nevidiaceho, nemusíte upratovaniu venovať takú veľkú pozornosť. Čosi iné je, ak s nevidiacim žijete v jednej domácnosti, ale o tom niekedy nabudúce.

Prečítajte si:

 

zdieľať
Share on Facebook
Facebook
0
Tento obsah bol zaradený v nevidiaci. Zálohujte si trvalý odkaz.

3 reakcie na Nevidím prekážku: Pozitíva slepoty

 1. PH2007 povedal:

  áno, výstižnejší komentár hádam ani neexistuje, tiež sami paci claki

  . 🙂

 2. Jozef potoma povedal:

  Si Perfekni A sami paci claki

 3. Maxim Kutliak povedal:

  Tieto tvoje články sú fakt dobré! 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *